Webinar CTRL: czy myśleć krytycznie to myśleć sceptycznie?

Po co myśleć krytycznie, jeśli może być tak, że nigdy nie posiadamy prawdziwej wiedzy? Może rację ma sceptyk, który twierdzi, że nigdy nie możemy ufać naszym zmysłom, skoro czasami nas zwodzą? A może tak naprawdę żyjemy w Matrixie lub jesteśmy mózgami, biorącymi udział w eksperymencie szalonego naukowca? Zapraszamy do posłuchania rozmowy sceptyka – dra Jakuba Prusia – i obrończyni wiedzy – dr Ewy Odoj w webinarze pt. „Myśleć krytycznie = myśleć sceptycznie?” (https://youtu.be/pvCAgCmTdIc?si=pdyN29b1ZnALEOFC )

W czasie rozmowy poruszone zostały m.in. takie kwestie, jak: rozróżnienie na sceptycyzm, relatywizm, absolutyzm, krytykanctwo i krytyczne myślenie; rozmówcy przedyskutowali kilka argumentów na rzecz sceptycyzmu, a także odpowiedzi na te argumenty; zbadali też porównanie sceptycyzmu do sumienia intelektualnego i układu immunologicznego organizmu.

Critical Thinking Research Lab (CTRL) to centrum badawczo-wdrożeniowe, działające przy Instytucie Filozofii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Celem Centrum jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań nad zagadnieniem krytycznego myślenia i kultury logicznej oraz opracowanie optymalnych form wdrażania wyników tych badań w praktykę indywidualną i społeczną.

Materiał dofinansowano ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II” (Nr projektu NdS-II/SN/0415/2024/01; „Krytyczne myślenie, kultura logiczna i edukacja filozoficzno-etyczna jako wyzwania współczesności”).